Magyar-Szlovák Két Tanítási Nyelvű Nemzetiségi Általános Iskola és Kollégium

Job shadowing Szlovákiában avagy a legjobban a „szomszédoktól” tanul az ember

Iskolánk – Erasmus+ akkreditált intézményként – 2023. év júniusában job shadowing, azaz külföldi fogadó iskoláknál megvalósuló szakmai látogatások típusú mobilitáson való részvételt támogatott 10 pedagógusa részére. 

Kollégáink Liptovská Teplička, Liptovský Mikuláš és Kvačany települések általános iskoláit látogatták meg és vettek részt tanórákon, tanításon-kívüli tevékenységben, szakmai vitákon, jó gyakorlatok cseréjében, melyek személyes szakmai módszertani fejlődésükhöz vezettek. Gyakorlolták a szlovák nyelvet, ismerkedtek a helyi és regionális környezeti oktatással,  népismereti elemek tanórai implementálásával, multikulturális környezet befogadásával, digitális kultúra beépítésével a nevelési-oktatási folyamatba. 

Kollégáink szakmai elvárásaiknak megfelelően léphettek előre, amikor a fogadó iskoláknál kivélte nélkül szívélyes fogadtatásban részesülhettek. Lehetőség nyílt számunkra bejárni az intézményeket, megismerkedni a felszereltségel (külső és belső termekkel, iskolakerttel, modern IKT eszközökkel, speciális tantermekkel). Érdekes volt hallgatni kollégáink beszámolóját a fogadó intézmények különböző szervezeti struktúrájával, délutáni foglalkozások szervezésével és formájával kapcsolatban. Színes képek kaphattunk a tanulók támogatásának pedagógiai módszereiről is. A szlovákiai oktatást jelenleg nemzeti szintű új oktatási reformok jellemzik. Szakaszos bevezetésben átalakulnak az kilencéves alapfokú oktatás szintjei, melyeket ciklusokban határoznak meg. Az elképzelés az, hogy integrált formában, blokkokban történjen az oktatás, és az minél kevesebb házi feladattal járjon. Jellemezze a szöveges értékelés, és a háromórás testnevelés. A javaslat szerint több pedagógiai asszisztenst kell biztosítani az iskoláknak, de erre egyenlőre nincs fedezet. A szaktárca 3 éves kortól jogosítaná fel minden gyermek óvodalátogatását. Kollégáink szembesültek a reformok bevezetésével járó ellenvéleményekkel is, melyek nemrégiben jellemezték a hazai – új Státusztörvény bevezetése körüli – helyzetet is. 

Megtudhattuk, hogy Liptovská Teplička általános iskolájának folyosóján emléktábla található, mely az iskola névadójának, Štefan Náhalka személyének van szentelve, aki egy helyi születésű katolikus pap, a szlovák katolikus un. exilnek szervezője, egyházi író. Az iskola névadóját tisztelhetik benne az iskola dolgozói és tanulói. Születése napjára rendszeresen koszorúzást szerveznek. Ez egy olyan helyi történelem beépítése, amely követendő nálunk is. Liptovská Teplička 2007-ben elnyerte „Az év faluja” címet a település falusi turizmusa fejlesztésének ökológiai megközelítéséért. A többségében roma származású tanulók igazán természetközeli és hagyományokban gazdag településen nevelkedhetnek. Szinte az iskola ablakaiból tekinthetnek a múlt századból megőrzött Szlovákiában egyedi krumpli vermek sorokra, amelyre tekintve a mi tokaji pincéink jutnak az ember eszébe, és itt található az országban a legnagyobb számban megőrzött csűrök is.

A liptószentmiklósi Pál Apostol Általános Iskola (ZŠ Apoštola Pavla Liptovský Mikuláš) fenntartói formája egyházi. Mégis meglepő volt, hogy a nagyvárosi gyermeklétszám ellenére, némi csökkenő tendenciát mutatnak a beiratkozások. Az egyház nem támogatja úgy iskoláit, mint nálunk Magyarországon. Az állami támogatásból, és a szülők segítségével tudnak fennmaradni. A légkör családias volt, a létszám hasonló a mi iskolánkéhoz. A nevelőtestület fiatalos, együttműködő. A látogatott órák a befogadó környezetet erősítették.

A liptói régió egyik legszebb völgyében található Kvačany település, amelyben egy kis iskola széles karokkal várja tanulóit, ahogy azt magukról vallják. Történelmi oka van, hogy tíz környező falu minden gyereke itt tanul. 1965-1975 között ugyanis elkezdték építeni a szetmáriai (Liptovská Mara) víztározót erőmű létesítése céljából. Így az elárasztott falu tanulói ide kerültek, és a Liptovská Sielnica egyosztályos iskoláját Kvačany településen fejlesztették tovább. Az iskola befogadó klímáját az utóbbi egy évben az ukrán tanulók integrálásával is bizonyította. Szeretik a sportot és a tanításon kívüli tevékenységet fejleszteni.

A szakmai látogatások része volt múzeumpedagógiai foglalkozás, helyi nevezetességek megismertetése, természetjárás, melyek mind hozzájárultak kollégáink kulturális, történelmi, és természeti összefüggések megértéséhez. 

Több iskola esetében erősödött a kapcsolat, és még a nyár folyamán diákcsere programokban működtük együtt tovább, valamint benyújtottunk a Visegrádi 4 Alapohz egy szakmai programot.

Magyar-Szlovák Két Tanítási Nyelvű Nemzetiségi Általános Iskola és Kollégium
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.