Magyar-Szlovák Két Tanítási Nyelvű Nemzetiségi Általános Iskola és Kollégium

A sátoraljaújhelyi Szlovák Iskola és az ókori görögök / Novomestská slovenská škola a starovekí Gréci

2024. január 16-án Budapesten járt iskolánk 32 felső tagozatos tanulója, hogy megtekintsék az Ókori görögök c. kiállítást, mely az ókori görögök életét mutatta be. Utazásukat „A sátoraljaújhelyi szlovák iskolásokért” alapítvány támogatta.

A látogatók megismerkedhettek a görög mitológia több szereplőjével, a Minotaurusszal, Daidalosszal és Ikarosszal, Meduszával. Láthatták Zeusz és Pallasz Athéné szobrát. A görög városállamok közül Athént és Spártát illetve Nagy Sándor birodalmát mutatta be a kiállítás. Megcsodálták a különböző görög katonai felszeréleket, fegyvereket, a trójai falovat, görög hírességek szobrait, mint Leonidász, Nagy Sándor. Az ismerkedés része volt a görög írás és művészetek. Élményekkel teli napon vehettek részt, amelyen sok tudást szereztek.

Dňa 16. januára 2024 navštívilo 32 žiakov našej školy z vyššieho stupňa hlavné mesto Budapešť. Cieľom ich cesty bolo impozantná výstava, ktorá záujemcov oboznámila so životom starovekých Grékov.  Na cestovné žiakom prispela nadácia „Za žiakov novomestskej slovenskej školy“.  Mladí návštevníci mohli spoznať niekoľko postáv z gréckej mytológie, Minotaura, Daedala a Ikarosa, Medúzu. Mohli vidieť sochu Dia a Pallas Atény. Spomedzi gréckych mestských štátov výstava predstavila Atény a Spartu, ale aj ríšu Alexandra Veľkého. Žiaci obdivovali rôzne grécke vojenské vybavenie, zbrane, mesto Tróju a sochy gréckych osobností ako Leonidas a Alexander Veľký. Súčasťou nových vedomostí bolo grécke písanie a umenie. Bol to deň plný zážitkov, počas ktorého naši žiaci získali množstvo vedomostí.